fbpx
Skip to content

Soilfood Ravinnekuitu I on tutkitusti tehokas tapa lisätä maan multavuutta, parantaa veden- ja ravinteidenpidätyskykyä sekä mikrobiologista aktiivisuutta. Soilfood Ravinnekuitu I on tarkoitettu viljelymaan eloperäisen aineksen lisäämiseen ja lannoitukseen tavanomaisessa sekä luonnonmukaisessa maa- ja puutarhataloudessa peltoviljelykasveille.

Hyödyt:

Pellon kertakäsittely Ravinnekuidulla tuo maahan huomattavan lisän orgaanista ainesta. Samalla ravinnekuitulisäys kuohkeuttaa maata ja tekee muokkauksesta helpompaa.

- Orgaaninen aines parantaa nopeasti maan mururakennetta ja viljelyvarmuutta.
- 20–50 t levitysmäärä hehtaarilla nostaa pellon multavuutta ja parantaa maan vedenpidätyskykyä.
- Ravinnekuidut parantavat pellon vesitaloutta, jolloin pelto läpäisee vettä sateella ja toimii kuivana aikana vesivarastona.
- Ravinnekuitukäsitelty pelto pidättää huuhtoutumiselle alttiit ravinteet maassa kasvien saatavilla ja ehkäisee ravinnehuuhtoumia vesistöihin.
- Soilfoodin Ravinnekuitu on kalkkistabiloitua, joten suosituskäyttömäärällä saadaan n. 2 t / ha kalsiittikalkkia vastaava kalkitusvaikutus lohkoille.
- Ravinnekuitu sisältää merkittäviä määriä pää-, sivu- ja hivenravinteita. Liukoisessa muodossa olevat ravinteet ovat nopeasti kasvien käytettävissä. Muut ravinteet vapautuvat kasvien käyttöön pitkän ajan kuluessa hajotustoiminnan myötä.

Käyttö:

Soilfood Ravinnekuitu I on tarkoitettu viljelymaan eloperäisen aineksen lisäämiseen ja lannoitukseen tavanomaisessa sekä luonnonmukaisessa maa- ja puutarhataloudessa peltoviljelykasveille.

Soilfood Ravinnekuitu I levitetään esim. kuivalannan levityskalustolla 1.4.–31.10. välisenä aikana. Tuotetta käytettäessä on noudatettava rehujen osalta yhden vuoden ja elintarvikkeiden osalta kahden vuoden varoaikaa. Varoaikana ei saa viljellä ihmisravinnoksi tai rehuksi kasveja, jotka voidaan syödä tuoreena ja niiden syötävät osat voivat olla välittömässä kosketuksessa maahan tai kasveja, joiden maanalainen osa on tarkoitettu syötäväksi. Jyvinä käytettävällä rehuviljalla ja siemeninä käytettävinä öljykasveilla ei ole käytön rajoitteita.

Ravinnekuidut täyttävät ympäristökorvauksessa huomioitavan ravinteiden ja orgaanisten aineiden tuen vaatimukset (40 € / ha). Savisille ja multaville karkeille maille kuidun tarve on noin 35 t / ha, vähämultaisille karkeille maille kuidun tarve on 20–25 t / ha (tai jos levitystä seuraa nurmi-, saneeraus- tai typensitojakasvi 35–40 t / ha).

Ravinnekuitu tulee levittää ja sekoittaa maahan vähintään 14 vrk ennen satokasvin kylvöä. Hyviä ajankohtia kuidun käyttöön ovat levitys nurmen lopetuksen yhteydessä tai levitys sängelle ja multaus seuraavaa kevätkasvia varten. Vesitalouden on oltava lohkolla kunnossa. Tuotteet ovat kalkkistabiloituja, joten suosituskäyttömäärällä saadaan n. 2 t / ha kalkitusvaikutus (Ca+ -tuote n. 4 t / ha) käsiteltäville lohkoille.

Lataa tuote-esite >

Nliuk Nkok Pliuk Pkok K S Ca Mg Kuiva- aine Til.paino Org. Aines C/N Na Mn Cu Zn B Suos. käyttöm.
kg/t kg/t kg/t kg/t kg/t kg/t kg/t kg/t (%) kg/m3 kg/t g/t g/t g/t g/t g/t t/ha
0,8 3,3 0,03 0,77 0,17 1,3 30 34,9 464 224 38 20-40
Nliuk, kg/t 0,8
Nkok, kg/t 3,3
Pliuk, kg/t 0,03
Pkok, kg/t 0,77
K, kg/t 0,17
S, kg/t 1,3
Ca, kg/t 30
Mg, kg/t
Kuiva- aine, (%) 34,9
Til.paino, kg/m3 464
Org. Aines, kg/t 224
C/N 38
Na, g/t
Mn, g/t
Cu, g/t
Zn, g/t
B, g/t
Suos. käyttöm., t/ha 20-40